HPV Virüsü Nedir?

HPV Virüsü Nedir?

 

HPV Nedir 

 
HPV virüsü vücutta enfeksiyona neden olan ve tıp dilinde condyloma accuminata adı verilen virüs grubuna mensuptur. Vücutta oluşan siğiller sonucu saptanırlar. Enfeksiyon, genellikle çıplak gözün göremediği hücresel değişiklikler olarak ortaya çıkar ve genital bölgede siğillere neden olur. 
 
HPV virüsünün sebep olduğu bu siğiller; bazen kendisini klasik karnabahar görünümünde, girintili-çıkıntılı, et renginde yada renksiz bir yapıya sahip olarak belli eder. Fakat çoğu durumda ise enfeksiyon hiç fark edilmeden siğil yani kondilom yapılarını oluşturur. Kimi hastalarda virüs; bulaşma gerçekleştikten bir hafta sonra, kim hastalarda bir ay sonra, kimisinde de bir yıla yakın bir süreçte  ortaya çıkartırlar.
 
 

HPV Bulaşma

 
Genel itibari ile HPV virüsü vücuda alındıktan sonraki ilk 2-3 ay içinde siğil oluşumuna yol açar. Bu virüslerin oluşturduğu siğiller en sık genital bölgede görülür fakat vücudun farklı bölgelerinde de rastlanabilir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın görülen HPV virüsü kolay bulaşma göstermektedir. HPV virüsü cilde temas yolu ile bulaşır, ana bulaşma yolu ise cinsel ilişkidir. Genellikle cinsel ilişkiler sonucunda bulaşma gerçekleşir. Bulaş yollarından %80’e varan oranı cinsel birlikteliğin sonucudur. Fakat cinsel birliktelik dışında bulaşma yolları da mevcuttur. Oral seks(ağzı yolu ile ilişkiler), anal(anüs yolu ile ters ilişkiler)seks gibi ilişkiler cilde temas halinde yaşanılan diğer birlikteliklerden de bulaşma gerçekleşebilir. Bilinmesi gerekir ki en temel bulaş yolu cinsel birlikteliklerdir.
 
 
Bunun dışında az sayıda da olsa ortak kullanım alanları(umumi kullanılan tuvaletler, sauna, hamam…),ortak kullanılmış olan iç çamaşır giyimleri, ortak kullanılan ve tam olarak steril edilmemiş, hijyeni düşük olan temizlik ürünleri gibi kişisel bakım eşyalarından bölgeye teması ile bulaşma  olabilmektedir. Bu virüs ile enfekte olan bir kişinin penis, skrotum(erkek yumurtalık torbası),vajina veya dış genital bölgesi ile temas sonucu bulaşır. Bu yüzden cinsel ilişkilerde prezervatif kullanmak bu virüsün bulaşmasını her zaman için önleyici değildir. Çünkü virüs prezervatif ile kaplı olmayan genital alanlardan da kolaylıkla bulaşabilir ve yayılır.
 
 
HPV virüsü önemli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Virüs özellikle bayan hastalarda tedavi edilmediği sürece rahim ağzı(serviks) kanserine kadar ilerleyen hastalıklara neden olabilmektedir. Erkeklerde ise penis, skrotum ve anorektal kanserine kadar neden olabilmektedir. Bu yüzden HPV virüsü mutlak suretle tedavi edilmesi  gereken bir enfeksiyondur. Kadın hastalarda HPV virüsü teşhisi HPV testi ile saptanır. Bu test ile HPV varlığı saptandıktan sonra genotiplendirilmesi belirlenir ve düşük, orta, yüksek risk grupları içerisinde hangi tipe ait olduğu tanısı konulur. 
 

Virüs Oluşma Nedenleri 

 
HPV nedenleri Çok eşlilik, sık partner değişikliği HPV virüsünün bulaşması için en önde gelen risk faktörü içerisindedir. Bu nedenle çok eşlilikten kaçınmak HPV virüsünden korunmada önemli bir etkendir. Kişiler çok sık eş değişikliği yapmıyor olsa bile eşlerden birinin daha önce HPV virüsü ile karşılaşması da HPV virüsünün bulaşmasına yol açabilmektedir.
 
Hastalar bu oluşumları gözle gördüklerinde ya da temasla hissederek var oluşlarını tespit ettiklerinde “et beni” olduğunu düşünerek dikkate almazlar. Bu yüzden et beni ile HPV virüsü lezyonları hastalar tarafından karıştırılmaktadır. HPV virüsünün en belirgin yanı içerisinden kılcal damarların geçmemesidir. Renkleri et beni renginde olup, dışa doğru hafif kabarık çıkıntı yapıları oluşturdukları için hastalar sıklıkla karıştırabilmektedir. HPV virüslerinin oluşturduğu kondilom yapıları ten renginin dışında kahverengi, pembeye yakın ve beyazımtırak bir renkte de kendilerini ortaya çıkartırlar. HPV belirtileri siz hiç fark etmeden bir anda yayılabilirler.
 

HPV'den Korunma 

 
Sıklıkla vücudun genital bölgesinde ve anal bölgede oluşan kondilom yapıları HPV virüslerinin %60 ‘a varan oranı vücudun savunma hücreleri tarafından yok edilir. Savunma hücrelerinin, immünitenin yüksek düzeyde olması, kişinin bu virüsten biraz daha uzaklaştığı anlamına gelir. Yani şöyle ki ;bağışıklık sistemi kişilerde ne kadar güçlü ise bu HPV virüslerinin oluşturmuş olduğu kondilom yapıları ile karşılaşmalar o kadar az gerçekleşir. Bu yüzden bu dönemlerde mutlaka vücut direncini yüksek tutacak, bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecek ve içecekler tüketilmesi gerekmektedir. İnsan vücudunun 3/2’si su ile kaplıdır. Bu nedenle immünitenin yüksek düzeyde olması için günde en az iki litre su tüketmeliyiz. 
 
HPV virüsünden korunmada bir diğer yöntem aşılamadır. Aşıların bazıları sadece kanser yapan HPV tiplerinden yüksek risk grubunda yer alan tip 16 ve 18 için geçerli olup bazı aşı türleri hem kanser yapan hem de en çok siğil yaptığı bilinen tipleri arasından tip 6,11’e karşı antijen içermektedirler.Unutmamak gerekir ki HPV aşıları korunma amaçlı olarak kullanılan bir yöntemdir fakat  kesinlikle tedavi edici bir özelliği yoktur. Bu yüzden bu virüs ile karşılaşılmadan ve cinsel aktiviteye başlanılmadan önce yapılması önerilen aşılar arasında yer almaktadır. Günümüz sosyal yaşam şartları nedeni ile cinsel birliktelik yaş sınırı küçük yaşlara kadar düşmektedir. 11 ila 28 yaş aralığında hiçbir şekilde cinsel aktivitesi başlamamış kız çocuklarına 3’er doz yapılması önerilmektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken en belirgin özellik, hiçbir şekilde cinsel veya herhangi bir temas yolu ile birliktelik yaşamamış olan kız çocuklarında uygulanabilmektedir.
 
Genital siğiller yani HPV virüsleri göz ardı edilebilecek olan yapılar değildir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken viral bir enfeksiyondur. Kişiler öncelikli olarak kendi sağlığını korumak ve kaliteli yaşamak adına bu virüs ile karşılaştığı an mutlaka uzman bir hekime muayene olmaktan çekinmemelidirler. Kendi sağlığınız dışında partnerinizin sağlığını da düşünerek tedavi olmaktan kaçmayınız. Sağlıklı bir yaşam için eşli bir şekilde mutlaka tedavi olunuz. HPV virüsünün yol açtığı genital siğil hastalığından kurtulmak için tedavi yöntemlerini araştırınız. Ameliyattan korkan kişiler için genital siğil tedavisinde ameliyatsız lazer yöntemlerini deneyebilirsiniz.
 


Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623